top of page

Povratak na staro tržište poguraće proizvodnju

ODLUKA SRBIJE DA DOZVOLI UVOZ PELETA OBRADOVALA PROIZVOĐAČE IZ SRPSKE



Odluka Vlade Srbije da podigne rampu za uvoz peleta ulila je nadu proizvođačima tog energenta iz Srpske, posebno u rubnim lokalnim zajednicama, da će ponovni izvoz preko Drine pogurati proizvodnju, koja će, po svemu sudeći, ove godine biti skuplja.

I dok su firme u Srbiji na mukama jer očekuju da će uvozni ogrjev biti prodavan po nižim cijenama, ovdašnji proizvođači se zadovoljno smješkaju jer će, pored italijanskog, slovenačkog i njemačkog tržišta, svoje proizvode nakon više od godinu dana konačno moći da plasiraju i u Srbiju.

U jednoj paljanskoj peletari kažu da su proizvođači s ove strane Drine smanjili proizvodnju zbog odluke Vlade Srbije iz aprila 2024. godine da zabrani uvoz peleta. Pelet iz naše pilane pored domaćeg, završio je i na tržištu Srbije. To nam je mnogo značilo. Nakon što je Srbija zabranila uvoz peleta, nismo imali drugog izbora osim da smanjimo proizvodnju, jer domaće tržište je malo, uz to su prethodne godine zime bile blage, zbog čega je dosta ove robe ostalo na lageru - kažu u ovoj firmi. Iako ova grijna sezona još nije završena, za narednu već najavljuju nove cjenovnike zbog poskupljenja sirovine i struje. Tona peleta kod nas košta 350 KM, ne računajući PDV. Uzimajući u obzir da su sirovina i struja poskupjeli, cijena peleta će u narednom periodu sigurno biti viša za najmanje 20% - naglasili su u paljanskoj peletari.

Vlasnik preduzeća "Agroflora" koja u svojoj ponudi ima i pelet, Zoran Subotić istakao je da je sezona na izmaku bila dosta dobra u odnosu na prethodne, kad su malo šta uspjevali da prodaju zbog toplih zima. Najviše našeg peleta završi na domaćem tržištu i za sada toka kod nas košta 375 KM - kazao je Subotić, dodajući da je svako novo tržište dobra prilika za proizvođače.

Predstavnik proizvođača peleta u Bosni i Hercegovini Goran Ivanović, istakao je da ukidanje zabrane uvoza ovog ogrjevnog energenta u Srbiji najviše znači rubnim lokalnim zajednicama, gdje ima prilično mnogo pilana. Ova zima, koja je bila prilično hladna, mnogo je pomogla peletarima, koji dugo vremena iz više razloga nisu mogli da rasterete svoje lagere. Ispražnjena su skladišta, između ostalog u Italiji i Sloveniji, zbog čega se i tamošnji kupci polako javljaju sa zahtjevima i pitanjima. Takođe, stanovništvo BIH ove zime je uvidjelo da nema puno vajde od invertera i radijatora, tako da se počelo buditi i domaće tržište - kazao je Ivanović, dodajući da sada problem stvara to što su skočile cijene drvnih sortimenata, ali i struje.

Poučeni prethodnim iskustvima, proizvođači peleta ne bi trebalo da idu sa enormnim rastom cijena peleta. Proizvođači peleta moraju pratiti poskupljenje ulazne sirovine, to je neminovno. Trudićemo se da to bude samo onoliko koliko je nužno zbog ulazne sirovine i energije. Trenutno tona peleta u BIH košta između 400 KM i 450 KM i moj apel drugim proizvođačima je da ne idu sa većim poskupljenjem jer ne možemo imati stabilnost bez jake domaće potrošnje - kazao je Ivanović.

POTRAŽNJA


Goran Ivanović kaže da su snježni nanosi i veliki minusi, koji su zahvatili Srpsku ove zime kao i region, povećali potražnju za ogrjevom, posebno kad je riječ o peletu. Potražnja za peletom od polovine decembra, povećana je za 20 odsto. Iako je sezona na izmaku, ljudi u posljednjih mjesec dana masovno dokupljuju pelet, jer niko nije računao na ovakvu zimu - kazao je Ivanović.


 
 
bottom of page